Amnesty IconsAmnesty IconsAmnesty IconsAmnesty IconsAmnesty IconsAmnesty IconsAmnesty IconsAmnesty IconsAmnesty IconsAmnesty IconsAmnesty IconsAmnesty IconsAmnesty IconsAmnesty IconsAmnesty IconsAmnesty IconsAmnesty IconsAmnesty IconsAmnesty IconsAmnesty IconsAmnesty IconsAmnesty IconsAmnesty IconsAmnesty IconsAmnesty IconsAmnesty IconsAmnesty IconsAmnesty IconsAmnesty IconsAmnesty IconsAmnesty IconsAmnesty IconsAmnesty IconsAmnesty IconsAmnesty IconsAmnesty IconsAmnesty IconsAmnesty IconsAmnesty IconsAmnesty IconsAmnesty IconsAmnesty IconsAmnesty IconsAmnesty IconsAmnesty IconsCovid IconsCovid IconsCovid IconsCovid IconsCovid IconsCovid Icons
Actuem pels drets humans a tot el món

Vuit pel·lícules opten enguany al premi Amnistia Internacional Catalunya en el 26è Festival DocsBarcelona

  • El DocsBarcelona tindrà lloc del 18 al 28 de maig en format presencial i online.

Un total de vuit són els documentals que enguany optaran al premi Amnistia Internacional Catalunya (AIC) en el marc de la 26ena edició del festival DocsBarcelona, que tindrà lloc del 18 al 28 de maig als Cinemes Aribau, al Centre de Cultura Contemporània de Barcelona (CCCB) i, des de casa, a la plataforma en línia Filmin.

El guardó, que AIC entregarà per novena vegada, reconeix un documental que per la seva temàtica s’impliqui en la defensa dels drets proclamats en la Declaració Universal dels Drets Humans, de la llibertat d’expressió i dels valors compartits per Amnistia Internacional, a més de mostrar un alt valor cinematogràfic en la lluita per transformar la realitat. Atorgat per un jurat d'Amnistia Internacional Catalunya, el premi consisteix en una escultura única de l'artista Juan Andrés Gavilano.

Aquestes són les vuit pel·lícules preseleccionades que opten al reconeixement d'Amnistia:

Smoke Sauna Sisterhood
Polish Prayers
Lyra
Who I Am Not
Against the Tide
Narrow Path to Hapiness
We will Not Fade Away
Motherland


En les edicions anteriors del DocsBarcelona, AIC ha atorgat el seu guardó a aquestes pel·lícules:

2015 - The Look of Silence (Joshua Oppenheimer - Dinamarca, Indonèsia, Noruega, Finlàndia, GB)
2016 - El cuarto de los huesos (Marcela Zamora - El Salvador, Mèxic)
2017 - Machines (Rahul Jain - Alemanya, Finlàndia, Índia)
2018 - The Congo Tribunal (Milo Rau - Alemanya, Suïssa)
2019 - Me llamo Violeta (Marc Parramon i David Fernández - Espanya)
2020 - Overseas (Sung-A Yoon - França, Bèlgica)
2021 - A Room Without a View  (Roser Corella - Àustria, Alemanya)
2022 - The Territory(Alex Pritz - Brasil, Dinamarca, EUA)

Des d'aquest enllaç podeu consultar la programació completa del festival, que s'ha presentat avui en roda de premsa.>